Национална гимназия за сценични и екранни изкуства гр.ПловдивНационална гимназия за сценични и екранни изкуства гр.Пловдив
  • Начало
  • Специалности
    • Прием
  • Учители
  • Събития
  • Админ. структура
    • Актуална информация
    • Бюджет
    • Документи
    • Европейски проекти
    • Обществен съвет
    • Училищно настоятелство
    • Профил на купувача
  • Контакти
  • Български
  • English
    • Начало
    • Специалности
      • Прием
    • Учители
    • Събития
    • Админ. структура
      • Актуална информация
      • Бюджет
      • Документи
      • Европейски проекти
      • Обществен съвет
      • Училищно настоятелство
      • Профил на купувача
    • Контакти
    • Български
    • English

    Европейски проекти

    • Начало
    • Европейски проекти

     

    ПРИКАЗКИ ЗА ЖИВОТА

    Проектът “Приказки за живота” е спектакъл, подходящ за деца и родители, базиран на принципа на играта и импровизацията.

    Участниците  бяха ученици от НГСЕИ Пловдив, специалност Актьорство за куклен театър, Театрален грим и перуки, както и деца от публиката. Подготовката за спектакъла се извърши пред зрителите- построяване на декор, поставяне на грим, предварително изработени маски и костюми, проведе се анкета с деца и родители и се избраха участници. Те разиграха приказните истории и изобразиха по асоциативен път персонажите и заобикалящата ги среда чрез пластически построени картини от ръце, тела и маски, а събитията и конфликтите бяха изразени с похватите на гротеската.

    Драматургичната основа е история, съставена от няколко по- малки – за желанията, за радостите и разочарованията, за личностните човешки качества, за емпатията и вниманието към околните, за всичко истинско и ценно, като обич, прошка, благодарност. Това е история за себепознанието и порастването.

    Съприкосновението с веществеността на маските, осъзнаването на механизма на промяна на светоусещането при „скриването“ на собственото лице зад тях, носи нови възприятия – изненадващи и вълнуващи.

    Съчетаването на преобразеното с маска лице със сценичен костюм и поставянето му в импровизираната от декора нова среда довърши  празничния ефект на уличния спектакъл, възроди  ритуалната му природа и възкреси сакралността на този културен акт.

    Така в Капана  се роди интересът към една конкретна „творческа индустрия“ – тази на производството на театрален продукт.

    ————————————————————————————————————

    https://www.live-skills.eu/

    https://www.live-skills.eu/newsletter

    ПРОДЪЛЖАВАМЕ РАБОТАТА ПО LIVE SKILLS

    13.11.2019 г.

     

      

      

     

     

    ПРОЕКТЪТ „LIVE SKILLS”  – ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ДИГИТАЛНИТЕ И МЕНИДЖЪРСКИ УМЕНИЯ

    В ПРОФЕСИИТЕ НА ПОДСЕКТОРИТЕ НА АУДИОВИЗУАЛНАТА ДЕЙНОСТ И ЖИВОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ

    На 01 март 2019 година  в Пловдив, Национална гимназия по сценични и екранни изкуства, стартира Пилотна фаза 1, свързана с обучение на курсисти в три учебни програми: Нови и дигитални технологии, Артмениджмънт и Културно предприемачество.

    Пилотната фаза 1 ще бъде последвана от Пилотна фаза 2, след адаптация. Обучението ще бъде апробирано в България – Националната гимназия по сценични и екранни изкуства – Пловдив, Гърция – АКМИ колеж, Великобритания – Белфаст Метрополитан Колеж.

    Очаквано засилен беше интересът на учениците от Сценични кадри към проекта и те съставляват основната група обучаеми. Трябва обаче да отбележим факта, че към тях се присъединиха и професионалисти от областта, които искат да надградят своите умения, ученици от други училища, които имат афинитет към изкуството.

    Преподаватели са практици и академични преподаватели, а обучението се провежда на базата на иновативни програми, разработени от партньорите по проекта и специално адаптирани за България.

    Обучението се провежда в занятия „лице в лице” и е интернет базирано в Goole Class room, където се осъществява онлайн комуникацията между обучаемите и техните преподаватели.

    Част от обучението е и работа в реална работна среда, което предстои през месец април.

    Обучители и обучаеми са много ентусиазирани, активността на учениците е завидна и желанието им да бъдат част от мултикултурна среда и да надградят своите умения с ясната мисъл, че творческите индустрии са част от реалната икономика.

    Надяваме се успешно да приключим пилотна фаза 1 през април и да се подготвим за стартирането на Пилотна фаза 2 през юни.

    Д-р Весела Казашка

    АМТИИ „Проф. Диамандиев”  – Пловдив

    Ръководител на проект „Live Skills”

    ОБУЧЕНИЕ

    Продължаваме напред:

       

       

       

    —————————————————————————————————————

    ЕРАЗЪМ +

     

    Проект “Czech-Slovak Cultural and Art Influence in Bulgaria” – 2017-1-CZ01-KA202-035580.

    ОБУЧЕНИЕ ПЛОВДИВ СЕПТЕМВРИ 2018 г.:

     —————————————————————————————————————————————————-

    Проект Live Skills- тригодишен с участието на Гърция, Румъния, Северна Ирландия, България; основна тема на проекта: „Дигитални умения в професиите от сферата на изкуството.“

    ЧЕТВЪРТА РАБОТНА СРЕЩА – СОФИЯ 2018

     ———————————————————————————————————————————————————————————————-

    БЪЛГАРО-ЧЕШКИ ПЛЕНЕР РИСУНКА ГОЛЯМ ФОРМАТ “ДИАЛОГ”

    Пленерът се проведе за трета поредна година. В досегашните две издания участваха осемнайсет преподаватели -художници от България, Германия, Швейцария, Австралия. През 2017 г. и 2018 г. пленерът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата на Република България.

    Целта на проекта и през тази година е  да се създаде творчески и професионален контакт на автори от различни сфери на изобразителните  и приложните изкуства, които преподават в училища по изкуствата от България и Чехия. НГСЕИ, Пловдив и Училището по стъкларство във Валашске Межирици, Чехия са осъществили съвместно четири  проекта с участието на свои ученици по програмите Мобилност и Еразъм +. Този проект е насочен както към задълбочаване на съвместната работа между преподавателите от двете училища, така и към разширяване на преподавателските и творчески контакти с други колеги от училищата по изкуствата в България.

    Чрез общата платформа „Рисунка голям формат“  се създаде художествен продукт , който показва различните търсения на творците.

     В процеса на работа да се споделят и обсъждат различни техники и прийоми, свързани с реализацията на идеите и възможността за прилагането им в учебния процес .

    ————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

    • Проект „Студентски практики“ към министерство на образованието

      НГСЕИ е регистрирана като обучаваща организация към проект „Студентски практики“ и има сключен договор с ПУ „Паисий Хилендарски“ гр. Пловдив. По проекта се обучават студенти от специалност ПОИИ. Студентите се обучават в реална работна среда, като посещават уроци в ателиетата по рисуване и живопис.

       

      ————————————————————————————————————————————————

    • Проект Live Skills- тригодишен с участието на Гърция, Румъния, Северна Ирландия, България; основна тема на проекта: „Дигитални умения в професиите от сферата на изкуството.“

      Информационен ден  – Пловдив

      УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ, 

      За нас е чест и удоволствие да ви поканим на „Информационен ден – Пловдив – Live Skills“,който се организира от Националната гимназия   за сценични и екранни изкуства  –  Пловдив. http://skadri.org/“. По време на събитието ще се  представи участието на гимназията  вмеждународния      проект “Live Skills” по програма “Еразъм +” (SSA)  с водещ партньор – Британският съвет (9 партньори от 4 страни) и разработените учебни програми: „Нови и дигитални технологии“, „Артмениджмънт“ , „Културно предприемачество“.

      Целта на проекта      “Live Skills” е да се преодолеят пропуските в уменията в областта на Културните и творчески индустрии и по-специално в Аудиовизуалния и сектора на Изпълнителските изкуства, като се отговори на нуждите на пазара от умения, свързани с цифровите и нови технологии, управлението на изкуствата и предприемачеството. По този начин ще се подобри приложимостта на първоначалните и непрекъснати системи за професионално образование и обучение в четирите държави от ЕС към специфичните за сектора изисквания на пазара на труда.

      В тази връзка за нас е чест и удоволствие да Ви поканим да се включите в събитието!

      С поздрав,

      г-жа Емилия Арабаджиева, Директор

      д-р Весела Казашка, ръководител на проект

      Информационен ден  – Пловдив

      Програма

      Live Skills

      Пловдив, 22 Юни  2018

      Зала: Зала № 3

      Място:  Национална гимназия по сценични и екранни изкуства

      Адрес: Пловдив, ул. П. Д. Петков № 8

      Петък, Юни 22, 2018

      10:30 -10:45

       

       

       

      10:45- 11:15

      Откриване

      Г-жа Емилия Арабаджиева, Директор

        

      Представяне на проект „Live Skills”

      Д-р Весела Казашка, ръководител на проект Live Skills  

         
      11:45- 12:30 Семинар 1 Работни пакети

        Анализ на нуждите в сектора

      Д-р Весела Казашка, ръководител на проект Live Skills  

      Учебни програми  

      Г-н Кънчо Касабов, преподавател и автор

      Учебни програми

      Г-н Васко Власаков, автор и практик

       Доц. д-р Момчил Георгиев  – БАРОК

      Устойчивост на проекта

      12:30 – 13:00 Кафе пауза
      13:00-13:30 Семинар 2  Национална мрежа от подкрепящи организации

      Д-р Васил Колев – Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив.

      13:30 -14:30 Дискусия и закриване на събитието

          

      – Информационен ден в София:

       

      Националната гимназия за сценични и екранни изкуства – Пловдив е партньор по проект, финансиран по програма  Еразъм +     с номер  – 575425–EPP-1-2016-1-UK-EPPKA2-SSA

      Координатор на проекта е Британски съвет, Брюксел. Партньори по проекта са организации в областта на културата и изкуството от Обединено Кралсто,  Румъния, Гърция и България.

      Основните цели на проекта са да се подобрят уменията за предприемачество, управление, дигитални и нови технологии и да се подготвят професионалисти, готови да отварят нови пътища към сектора. Това ще бъде постигнато чрез проектирането и пилотирането на три иновативни учебни програмиза две професии в секторите AV & LP:

      1. SoundManager (Музикален оформител, звуков мениджър) и
      2. Film/Video Editor (Филмов и видео монтажист, филмов редактор).

      Трите договорени учебни програми за професионално образование и обучение в секторите н ааудиовизуалното и живото изпълнение, които отговарят нануждите на отрасъла и пазара на труда и повишават пригодността за заетост на амбициозни творчески специалисти в цяла Европа, са:

      1. Арт мениджмънт и финансово управление:маркетинг и развитие на аудиторията, набиране на средства, самоуправление, умения за наемане на работа, управление на хора и време, управление на проекти, представяне и комуникационни умения, устойчивоуправление (зелени умения) за творческия и културния сектор.
      2. Културно предприемачество: нови бизнес модели, устойчивост, лидерство, бизнесмислене и артистично мислене, културни и социалнииновации, предприемачество, риск и доверие, преговори, междукултурниумения и умения за работа в мрежа.
      3. Дигитални и нови технологии: дигитални инструменти и стратегии, умения за дигитално изкуство и дизайн, дигитални промоции и комуникация, изграждане на дигитални общности, интелектуална собственост и пиратство, социални медийни платформи за комуникация, анимация и софтуер за дигитално редактиране, технологии, звуково и осветително оборудване и контрол.

      Повече инфромация за проекта е достъпна на сайта:

      https://www.live-skills.eu/about/partners

    • Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж” 2014-2020 г. Процедура на директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG05M20P001-2.004 “РАЗВИТИЕ НА СПОСОБНОСТИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ И ПОВИШАВАНЕ НА МОТИВАЦИЯТА ИМ ЗА УЧЕНЕ ЧРЕЗ ДЕЙНОСТИ, РАЗВИВАЩИ СПЕЦИФИЧНИ ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И КОМПЕТЕНТНОСТИ (ТВОЯТ ЧАС) – ФАЗА 1”

    ЕРАЗЪМ +

     

    Проект “Czech-Slovak Cultural and Art Influence in Bulgaria” – 2017-1-CZ01-KA202-035580.

    Проектът е с две годишен срок за реализация /2018-2019 г./ и включва обучение на ученици от трите училища и създаването на два филма за живота и творчеството на чешки и словашки творци в България, с акцент върху периода на Чешката и Словашката културна миграция в България през 19-ти и 20-ти век.

    Приоритет на проекта е по-нататъшното задълбочаване на професионалното обучение чрез междуобразователни връзки между художествени училища в различни страни на Европа.

    В проекта участват Национална гимназия за сценични и екранни изкуства, Пловдив, България; Художествена гимназия по стъкларство, гр. Валашке Межирици, Чехия и Художествена гимназия, гр. Тренчин, Словакия.

     

    BG05M20P001-2.004 “РАЗВИТИЕ НА СПОСОБНОСТИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ И ПОВИШАВАНЕ НА МОТИВАЦИЯТА ИМ ЗА УЧЕНЕ ЧРЕЗ ДЕЙНОСТИ, РАЗВИВАЩИ СПЕЦИФИЧНИ ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И КОМПЕТЕНТНОСТИ (ТВОЯТ ЧАС) – ФАЗА II”

    Проект „Твоят час“

    Цели на проекта:

    1. Развитие на потенциала и мотивацията за учене, творческия и спортния потенциал на учениците

     

    1. Преодоляване на образователните трудности на учениците, нуждаещи се от повече постижения

     

    1. Образователна интеграция на учениците чрез формиране на общности по интереси

     

    1. Повишаване на етническата толерантност и мултикултурната интеграция

     

    1. Превръщане на училището в по-привлекателно място

     

    1. Създаване на модел на обществен мониторинг на дейностите

     

    Целите на проекта се осъществяват чрез организиране на извънкласни форми по интереси – кръжоци, които не дублират учебното съдържание. Кръжоците се водят от преподаватели от училището във време извън учебните занимания. По този проект в НГСЕИ работят:

    • Станила Воденичарова – кръжок „Пленер“
    • Рада Хаджийска – кръжок „Въображение с игла“
    • Николай Няголов – кръжок „Композиция“
    • Димитър Къркеланов – кръжок „Аксесоари“
    • Жана Данчева – кръжок „Футбол“
    • Жана Данчева – кръжок „Баскетбол“
    • Пламен Христозов – кръжок “Компютърът помага”
    • Красимира Стефанова – кръжок “Нови технологии”

    “Баскетбол” – проект  “Твоят час”

    “Аксесоари” – проект  “Твоят час “

    “Въображение с игла” – проект  “Твоят час”

    “Композиция” – проект  “Твоят час”

    “Футбол” – проект  “Твоят час”

    “Пленер” – проект  “Твоят час”

    “Компютърът помага” – проект “Твоят час”

    “Нови технологии” – проект “Твоят час”

     

    ЗАПОВЕД

    РД-06-307/ 01.09.2017 г.

    На основание чл. 259, ал. 1 от ЗПУО и чл. 14, ал. 1, ал.2, т. 7 от  ИНСТРУКЦИЯ за изпълнение на дейностите по проект BG05M2OP001-2.004-0004 „Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС) – фаза ІІ“

    ОПРЕДЕЛЯМ:

    I.Групи и екип по проекта

    1. „Бутафория“, ръководител Димитър Къркеланов
    2. „Въображение с игла“, ръководител Рада Хаджийска
    3. „Композиция“, ръководител Николай Няголов
    4. „Пленер“, ръководител Станила Ковачева-Воденичарова
    5. „Баскетбол“, ръководител Жана Данчева
    6. „Футбол“, ръководител Жана Данчева
    7. „Компютърът помага“, ръководител Пламен Христозов
    8. „Новите технологии“, ръководител Красимира Стефанова
    9. Екатерина Славчева – счетоводител по проекта
    10. Паулина Алексиева – зам.-директор

    Ръководителите на групи:

    • да се запознаят с Инструкцията
    • да изготвят тематични разпределения
    • да изготвят календарни планове
    • да въведат в електронната система на Проекта групите и графиците
    • стриктно да изпълняват графиците за занимания; да въвеждат своевременно отсъствия и присъствия
    1. II. Определям, в мое отсъствие Паулина Алексиева – зам.-директор на НГСЕИ да обслужва дейностите по Проекта и да отговаря за документацията; да ме представлява пред контролните органи.

    Заповедта да се сведе до знанието на участниците в Проекта за изпълнение.

     

    Директор:

    /Е.Арабаджиева/

    Запознати със заповедта:

    1. Димитър Сашов Къркеланов 01.09.2017 г.
    2. Рада Николова Хаджийска 01.09.2017 г.
    3. Николай Бочев Няголов 01.09.2017 г.
    4. Станила Иванова Ковачева-Воденичарова 01.09.2017 г.
    5. Жана Стефанова Данчева 01.09.2017 г.
    6. Красимира Спасова Стефанова 01.02.2018 г.
    7. Пламен Петков Христозов 01.02.2018 г.
    8. Екатерина Апостолова Славчева 01.09.2017 г.
    9. Паулина Нешова Алексиева 01.09.2017 г.

     

    КУЛТУРЕН ПРОЕКТ “ЕВМОЛПИАС”

    -между Национална гимназия за сценични и екранни изкуства, НУМТИ „Добрин Петков“, НХГ „Цанко Лавренов“, община Пловдив и институт „Старинен Пловдив“

     

     

     

     

     

    • Творчески театрален проект „Живите книги“, реализиран съвместно с „ИГА“-център за социална рехабилитация и интеграция на деца от рискови групи

    ПРОЕКТ “SWITH ON PLOVDIV”

    /”Включи Пловдив”/

     

    Проектът е по идея на френския лайт-дизайнер Давид Дьобрине /www.david-debrinay.com/ и се реализира съвместно с фондация “Спектра”, основана от диригента и композитора Виктор Илиев /www.viktorilieff.com/. През 2017 г. започна първата фаза на проекта, в която г-н Дьобрине представя особеностите на лайт-дизайн пред ученици от специалност “Художествено осветление” при НГСЕИ, Пловдив. През следващата година в проекта се включват и студенти от академията по лайт-дизайн в Лион, където г-н Дьобрине преподава, както и студенти от Ню-йоркският университет. Кулминацията на “Включи Пловдив” е през 2019 г. когато ще бъдат показани готови работи и проекти, реализирани от трите участващи институции.

    От центъра към периферията и обратно

      

    Немско-Българска творческа среща Пловдив 2015г.

    Партньор и домакин на творческата среща е Национална гимназия за сценични и екранни изкуства, Пловдив.

    От 06-ти до 14-ти февруари в Пловдив ще се проведе немско-българска творческа среща „От средата към периферията и обратно“ – Рисунка голям формат. Симпозиумът ще завърши с изложба в галерия “Резонанс“ и в Общински съвет Пловдив както и в град Шверин – столица на провинция Мекленбург-Долна Померания.

     

    Очевидно са установяват разлики във възприятията при страните намиращи се в центъра и в периферията на Европа. Това често води до напрегнати ситуации.

    Целта на проекта е не само да предизвика инспирации у художниците за техните творби, но и да подпомогне те да станат посредници и посланици за повишаване на разбирателството между страните от центъра и периферията на Европа.

     

    Търсене

    Специалности

    Костюм

    Костюм

    Безплатно
    Актьорство за куклен театър

    Актьорство за куклен театър

    Безплатно
    Актьорство за драматичен театър

    Актьорство за драматичен театър

    Безплатно
    Художествено осветление

    Художествено осветление

    Безплатно
    Кукли

    Кукли

    Безплатно
    Грим и перуки

    Грим и перуки

    Безплатно
    Декор

    Декор

    Безплатно
    Пантомима

    Пантомима

    Безплатно

    Училище за сценични кадри гр.Пловдив

    Контакти

    4000 Пловдив, ул. “П.Д.Петков” 8
    тел: 032/ 62 64 25
    032/ 62 64 23

    0879 14 88 23

    0879 14 88 25

    факс: 032/ 30 64 86
    s_kadri@abv.bg
    ngsei_plovdiv@abv.bg

    2017 | Дизайн и изработка на сайт от Лоял Консулт