ПРИКАЗКИ ЗА ЖИВОТА
Проектът “Приказки за живота” е спектакъл, подходящ за деца и родители, базиран на принципа на играта и импровизацията.
Участниците бяха ученици от НГСЕИ Пловдив, специалност Актьорство за куклен театър, Театрален грим и перуки, както и деца от публиката. Подготовката за спектакъла се извърши пред зрителите- построяване на декор, поставяне на грим, предварително изработени маски и костюми, проведе се анкета с деца и родители и се избраха участници. Те разиграха приказните истории и изобразиха по асоциативен път персонажите и заобикалящата ги среда чрез пластически построени картини от ръце, тела и маски, а събитията и конфликтите бяха изразени с похватите на гротеската.
Драматургичната основа е история, съставена от няколко по- малки – за желанията, за радостите и разочарованията, за личностните човешки качества, за емпатията и вниманието към околните, за всичко истинско и ценно, като обич, прошка, благодарност. Това е история за себепознанието и порастването.
Съприкосновението с веществеността на маските, осъзнаването на механизма на промяна на светоусещането при „скриването“ на собственото лице зад тях, носи нови възприятия – изненадващи и вълнуващи.
Съчетаването на преобразеното с маска лице със сценичен костюм и поставянето му в импровизираната от декора нова среда довърши празничния ефект на уличния спектакъл, възроди ритуалната му природа и възкреси сакралността на този културен акт.
Така в Капана се роди интересът към една конкретна „творческа индустрия“ – тази на производството на театрален продукт.
————————————————————————————————————
https://www.live-skills.eu/
https://www.live-skills.eu/newsletter
ПРОДЪЛЖАВАМЕ РАБОТАТА ПО LIVE SKILLS
13.11.2019 г.
ПРОЕКТЪТ „LIVE SKILLS” – ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ДИГИТАЛНИТЕ И МЕНИДЖЪРСКИ УМЕНИЯ
В ПРОФЕСИИТЕ НА ПОДСЕКТОРИТЕ НА АУДИОВИЗУАЛНАТА ДЕЙНОСТ И ЖИВОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ
На 01 март 2019 година в Пловдив, Национална гимназия по сценични и екранни изкуства, стартира Пилотна фаза 1, свързана с обучение на курсисти в три учебни програми: Нови и дигитални технологии, Артмениджмънт и Културно предприемачество.
Пилотната фаза 1 ще бъде последвана от Пилотна фаза 2, след адаптация. Обучението ще бъде апробирано в България – Националната гимназия по сценични и екранни изкуства – Пловдив, Гърция – АКМИ колеж, Великобритания – Белфаст Метрополитан Колеж.
Очаквано засилен беше интересът на учениците от Сценични кадри към проекта и те съставляват основната група обучаеми. Трябва обаче да отбележим факта, че към тях се присъединиха и професионалисти от областта, които искат да надградят своите умения, ученици от други училища, които имат афинитет към изкуството.
Преподаватели са практици и академични преподаватели, а обучението се провежда на базата на иновативни програми, разработени от партньорите по проекта и специално адаптирани за България.
Обучението се провежда в занятия „лице в лице” и е интернет базирано в Goole Class room, където се осъществява онлайн комуникацията между обучаемите и техните преподаватели.
Част от обучението е и работа в реална работна среда, което предстои през месец април.
Обучители и обучаеми са много ентусиазирани, активността на учениците е завидна и желанието им да бъдат част от мултикултурна среда и да надградят своите умения с ясната мисъл, че творческите индустрии са част от реалната икономика.
Надяваме се успешно да приключим пилотна фаза 1 през април и да се подготвим за стартирането на Пилотна фаза 2 през юни.
Д-р Весела Казашка
АМТИИ „Проф. Диамандиев” – Пловдив
Ръководител на проект „Live Skills”
ОБУЧЕНИЕ
Продължаваме напред:
—————————————————————————————————————
ЕРАЗЪМ +
Проект “Czech-Slovak Cultural and Art Influence in Bulgaria” – 2017-1-CZ01-KA202-035580.
ОБУЧЕНИЕ ПЛОВДИВ СЕПТЕМВРИ 2018 г.:
—————————————————————————————————————————————————-
Проект Live Skills- тригодишен с участието на Гърция, Румъния, Северна Ирландия, България; основна тема на проекта: „Дигитални умения в професиите от сферата на изкуството.“
ЧЕТВЪРТА РАБОТНА СРЕЩА – СОФИЯ 2018
———————————————————————————————————————————————————————————————-
БЪЛГАРО-ЧЕШКИ ПЛЕНЕР РИСУНКА ГОЛЯМ ФОРМАТ “ДИАЛОГ”
Пленерът се проведе за трета поредна година. В досегашните две издания участваха осемнайсет преподаватели -художници от България, Германия, Швейцария, Австралия. През 2017 г. и 2018 г. пленерът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата на Република България.
Целта на проекта и през тази година е да се създаде творчески и професионален контакт на автори от различни сфери на изобразителните и приложните изкуства, които преподават в училища по изкуствата от България и Чехия. НГСЕИ, Пловдив и Училището по стъкларство във Валашске Межирици, Чехия са осъществили съвместно четири проекта с участието на свои ученици по програмите Мобилност и Еразъм +. Този проект е насочен както към задълбочаване на съвместната работа между преподавателите от двете училища, така и към разширяване на преподавателските и творчески контакти с други колеги от училищата по изкуствата в България.
Чрез общата платформа „Рисунка голям формат“ се създаде художествен продукт , който показва различните търсения на творците.
В процеса на работа да се споделят и обсъждат различни техники и прийоми, свързани с реализацията на идеите и възможността за прилагането им в учебния процес .
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
-
Проект „Студентски практики“ към министерство на образованието
НГСЕИ е регистрирана като обучаваща организация към проект „Студентски практики“ и има сключен договор с ПУ „Паисий Хилендарски“ гр. Пловдив. По проекта се обучават студенти от специалност ПОИИ. Студентите се обучават в реална работна среда, като посещават уроци в ателиетата по рисуване и живопис.
————————————————————————————————————————————————
-
Проект Live Skills- тригодишен с участието на Гърция, Румъния, Северна Ирландия, България; основна тема на проекта: „Дигитални умения в професиите от сферата на изкуството.“
Информационен ден – Пловдив
УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,
За нас е чест и удоволствие да ви поканим на „Информационен ден – Пловдив – Live Skills“,който се организира от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства – Пловдив. http://skadri.org/“. По време на събитието ще се представи участието на гимназията вмеждународния проект “Live Skills” по програма “Еразъм +” (SSA) с водещ партньор – Британският съвет (9 партньори от 4 страни) и разработените учебни програми: „Нови и дигитални технологии“, „Артмениджмънт“ , „Културно предприемачество“.
Целта на проекта “Live Skills” е да се преодолеят пропуските в уменията в областта на Културните и творчески индустрии и по-специално в Аудиовизуалния и сектора на Изпълнителските изкуства, като се отговори на нуждите на пазара от умения, свързани с цифровите и нови технологии, управлението на изкуствата и предприемачеството. По този начин ще се подобри приложимостта на първоначалните и непрекъснати системи за професионално образование и обучение в четирите държави от ЕС към специфичните за сектора изисквания на пазара на труда.
В тази връзка за нас е чест и удоволствие да Ви поканим да се включите в събитието!
С поздрав,
г-жа Емилия Арабаджиева, Директор
д-р Весела Казашка, ръководител на проект
Информационен ден – Пловдив
Програма
Live Skills
Пловдив, 22 Юни 2018
Зала: Зала № 3
Място: Национална гимназия по сценични и екранни изкуства
Адрес: Пловдив, ул. П. Д. Петков № 8
Петък, Юни 22, 2018
10:30 -10:45 10:45- 11:15
Откриване Г-жа Емилия Арабаджиева, Директор
Представяне на проект „Live Skills”
Д-р Весела Казашка, ръководител на проект Live Skills
11:45- 12:30 Семинар 1 Работни пакети Анализ на нуждите в сектора
Д-р Весела Казашка, ръководител на проект Live Skills
Учебни програми
Г-н Кънчо Касабов, преподавател и автор
Учебни програми
Г-н Васко Власаков, автор и практик
Доц. д-р Момчил Георгиев – БАРОК
Устойчивост на проекта
12:30 – 13:00 Кафе пауза 13:00-13:30 Семинар 2 Национална мрежа от подкрепящи организации Д-р Васил Колев – Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив.
13:30 -14:30 Дискусия и закриване на събитието – Информационен ден в София:
Националната гимназия за сценични и екранни изкуства – Пловдив е партньор по проект, финансиран по програма Еразъм + с номер – 575425–EPP-1-2016-1-UK-EPPKA2-SSA
Координатор на проекта е Британски съвет, Брюксел. Партньори по проекта са организации в областта на културата и изкуството от Обединено Кралсто, Румъния, Гърция и България.
Основните цели на проекта са да се подобрят уменията за предприемачество, управление, дигитални и нови технологии и да се подготвят професионалисти, готови да отварят нови пътища към сектора. Това ще бъде постигнато чрез проектирането и пилотирането на три иновативни учебни програмиза две професии в секторите AV & LP:
- SoundManager (Музикален оформител, звуков мениджър) и
- Film/Video Editor (Филмов и видео монтажист, филмов редактор).
Трите договорени учебни програми за професионално образование и обучение в секторите н ааудиовизуалното и живото изпълнение, които отговарят нануждите на отрасъла и пазара на труда и повишават пригодността за заетост на амбициозни творчески специалисти в цяла Европа, са:
- Арт мениджмънт и финансово управление:маркетинг и развитие на аудиторията, набиране на средства, самоуправление, умения за наемане на работа, управление на хора и време, управление на проекти, представяне и комуникационни умения, устойчивоуправление (зелени умения) за творческия и културния сектор.
- Културно предприемачество: нови бизнес модели, устойчивост, лидерство, бизнесмислене и артистично мислене, културни и социалнииновации, предприемачество, риск и доверие, преговори, междукултурниумения и умения за работа в мрежа.
- Дигитални и нови технологии: дигитални инструменти и стратегии, умения за дигитално изкуство и дизайн, дигитални промоции и комуникация, изграждане на дигитални общности, интелектуална собственост и пиратство, социални медийни платформи за комуникация, анимация и софтуер за дигитално редактиране, технологии, звуково и осветително оборудване и контрол.
Повече инфромация за проекта е достъпна на сайта:
https://www.live-skills.eu/about/partners
-
Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж” 2014-2020 г. Процедура на директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG05M20P001-2.004 “РАЗВИТИЕ НА СПОСОБНОСТИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ И ПОВИШАВАНЕ НА МОТИВАЦИЯТА ИМ ЗА УЧЕНЕ ЧРЕЗ ДЕЙНОСТИ, РАЗВИВАЩИ СПЕЦИФИЧНИ ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И КОМПЕТЕНТНОСТИ (ТВОЯТ ЧАС) – ФАЗА 1”
ЕРАЗЪМ +
Проект “Czech-Slovak Cultural and Art Influence in Bulgaria” – 2017-1-CZ01-KA202-035580.
Проектът е с две годишен срок за реализация /2018-2019 г./ и включва обучение на ученици от трите училища и създаването на два филма за живота и творчеството на чешки и словашки творци в България, с акцент върху периода на Чешката и Словашката културна миграция в България през 19-ти и 20-ти век.
Приоритет на проекта е по-нататъшното задълбочаване на професионалното обучение чрез междуобразователни връзки между художествени училища в различни страни на Европа.
В проекта участват Национална гимназия за сценични и екранни изкуства, Пловдив, България; Художествена гимназия по стъкларство, гр. Валашке Межирици, Чехия и Художествена гимназия, гр. Тренчин, Словакия.
BG05M20P001-2.004 “РАЗВИТИЕ НА СПОСОБНОСТИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ И ПОВИШАВАНЕ НА МОТИВАЦИЯТА ИМ ЗА УЧЕНЕ ЧРЕЗ ДЕЙНОСТИ, РАЗВИВАЩИ СПЕЦИФИЧНИ ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И КОМПЕТЕНТНОСТИ (ТВОЯТ ЧАС) – ФАЗА II”
Проект „Твоят час“
Цели на проекта:
- Развитие на потенциала и мотивацията за учене, творческия и спортния потенциал на учениците
- Преодоляване на образователните трудности на учениците, нуждаещи се от повече постижения
- Образователна интеграция на учениците чрез формиране на общности по интереси
- Повишаване на етническата толерантност и мултикултурната интеграция
- Превръщане на училището в по-привлекателно място
- Създаване на модел на обществен мониторинг на дейностите
Целите на проекта се осъществяват чрез организиране на извънкласни форми по интереси – кръжоци, които не дублират учебното съдържание. Кръжоците се водят от преподаватели от училището във време извън учебните занимания. По този проект в НГСЕИ работят:
- Станила Воденичарова – кръжок „Пленер“
- Рада Хаджийска – кръжок „Въображение с игла“
- Николай Няголов – кръжок „Композиция“
- Димитър Къркеланов – кръжок „Аксесоари“
- Жана Данчева – кръжок „Футбол“
- Жана Данчева – кръжок „Баскетбол“
- Пламен Христозов – кръжок “Компютърът помага”
- Красимира Стефанова – кръжок “Нови технологии”
“Баскетбол” – проект “Твоят час”
“Аксесоари” – проект “Твоят час “
“Въображение с игла” – проект “Твоят час”
“Композиция” – проект “Твоят час”
“Футбол” – проект “Твоят час”
“Пленер” – проект “Твоят час”
“Компютърът помага” – проект “Твоят час”
“Нови технологии” – проект “Твоят час”
ЗАПОВЕД
РД-06-307/ 01.09.2017 г.
На основание чл. 259, ал. 1 от ЗПУО и чл. 14, ал. 1, ал.2, т. 7 от ИНСТРУКЦИЯ за изпълнение на дейностите по проект BG05M2OP001-2.004-0004 „Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС) – фаза ІІ“
ОПРЕДЕЛЯМ:
I.Групи и екип по проекта
- „Бутафория“, ръководител Димитър Къркеланов
- „Въображение с игла“, ръководител Рада Хаджийска
- „Композиция“, ръководител Николай Няголов
- „Пленер“, ръководител Станила Ковачева-Воденичарова
- „Баскетбол“, ръководител Жана Данчева
- „Футбол“, ръководител Жана Данчева
- „Компютърът помага“, ръководител Пламен Христозов
- „Новите технологии“, ръководител Красимира Стефанова
- Екатерина Славчева – счетоводител по проекта
- Паулина Алексиева – зам.-директор
Ръководителите на групи:
- да се запознаят с Инструкцията
- да изготвят тематични разпределения
- да изготвят календарни планове
- да въведат в електронната система на Проекта групите и графиците
- стриктно да изпълняват графиците за занимания; да въвеждат своевременно отсъствия и присъствия
- II. Определям, в мое отсъствие Паулина Алексиева – зам.-директор на НГСЕИ да обслужва дейностите по Проекта и да отговаря за документацията; да ме представлява пред контролните органи.
Заповедта да се сведе до знанието на участниците в Проекта за изпълнение.
Директор:
/Е.Арабаджиева/
Запознати със заповедта:
1. | Димитър Сашов Къркеланов | 01.09.2017 г. | |
2. | Рада Николова Хаджийска | 01.09.2017 г. | |
3. | Николай Бочев Няголов | 01.09.2017 г. | |
4. | Станила Иванова Ковачева-Воденичарова | 01.09.2017 г. | |
5. | Жана Стефанова Данчева | 01.09.2017 г. | |
6. | Красимира Спасова Стефанова | 01.02.2018 г. | |
7. | Пламен Петков Христозов | 01.02.2018 г. | |
8. | Екатерина Апостолова Славчева | 01.09.2017 г. | |
9. | Паулина Нешова Алексиева | 01.09.2017 г. |
КУЛТУРЕН ПРОЕКТ “ЕВМОЛПИАС”
-между Национална гимназия за сценични и екранни изкуства, НУМТИ „Добрин Петков“, НХГ „Цанко Лавренов“, община Пловдив и институт „Старинен Пловдив“
-
Творчески театрален проект „Живите книги“, реализиран съвместно с „ИГА“-център за социална рехабилитация и интеграция на деца от рискови групи
ПРОЕКТ “SWITH ON PLOVDIV”
/”Включи Пловдив”/
Проектът е по идея на френския лайт-дизайнер Давид Дьобрине /www.david-debrinay.com/ и се реализира съвместно с фондация “Спектра”, основана от диригента и композитора Виктор Илиев /www.viktorilieff.com/. През 2017 г. започна първата фаза на проекта, в която г-н Дьобрине представя особеностите на лайт-дизайн пред ученици от специалност “Художествено осветление” при НГСЕИ, Пловдив. През следващата година в проекта се включват и студенти от академията по лайт-дизайн в Лион, където г-н Дьобрине преподава, както и студенти от Ню-йоркският университет. Кулминацията на “Включи Пловдив” е през 2019 г. когато ще бъдат показани готови работи и проекти, реализирани от трите участващи институции.
От центъра към периферията и обратно
Немско-Българска творческа среща Пловдив 2015г.
Партньор и домакин на творческата среща е Национална гимназия за сценични и екранни изкуства, Пловдив.
От 06-ти до 14-ти февруари в Пловдив ще се проведе немско-българска творческа среща „От средата към периферията и обратно“ – Рисунка голям формат. Симпозиумът ще завърши с изложба в галерия “Резонанс“ и в Общински съвет Пловдив както и в град Шверин – столица на провинция Мекленбург-Долна Померания.
Очевидно са установяват разлики във възприятията при страните намиращи се в центъра и в периферията на Европа. Това често води до напрегнати ситуации.
Целта на проекта е не само да предизвика инспирации у художниците за техните творби, но и да подпомогне те да станат посредници и посланици за повишаване на разбирателството между страните от центъра и периферията на Европа.